Search for:

Wskazówki, jak dbać o prawidłowy rytm serca

Bicie serca to rytmiczne skurcze mięśnia sercowego. To naturalny proces zachodzący w odpowiedzi na zmieniające się warunki. Kiedy idziesz, Twoje serce bije szybciej. Kiedy biegasz, bicie twojego serca staje się wolniejsze. Serce bije normalnym rytmem, gdy jest w spoczynku i gdy nie prowadzisz żadnej aktywności fizycznej.

Jaka jest prawidłowa częstotliwość rytmu serca?

Normalne tętno jest stałą funkcją wewnętrznego i zewnętrznego środowiska organizmu. Jest również znane jako tętno spoczynkowe lub średnie ciśnienie tętnicze krwi.

Normalne tętno wynosi 60-70 uderzeń na minutę. Tętno przeciętnego dorosłego człowieka wynosi od 80 do 100 uderzeń na minutę, co jest całkiem normalne dla większości ludzi. Istnieją jednak przypadki, w których tętno może być wyższe lub niższe niż ten zakres, na przykład podczas ćwiczeń lub w innych sytuacjach wymagających od danej osoby większego wysiłku umysłowego.

Prawidłowy rytm serca – Jak go utrzymać?

Tętno jest bardzo ważną częścią ludzkiego ciała. Można go zmierzyć za pomocą wielu różnych urządzeń, ale wszystkie mają swoje ograniczenia i nie zawsze są dokładne.

Do pomiaru tętna w gabinecie możemy wykorzystać pulsoksymetr, ale nie zawsze jest on dokładny. Najlepszym sposobem na utrzymanie stałego i zdrowego tętna są regularne ćwiczenia.

Wskazówki jak dbać o serce

Serce to mięsień, który pompuje krew przez ciało. Bicie serca jest kontrolowane przez układ elektryczny serca, który działa w koordynacji z mózgiem i mięśniami. Zdrowe serce ma regularny rytm, zwany rytmem zatokowym. Kiedy twoje serce bije w innym rytmie niż normalnie, nazywa się to arytmią (lub nieregularnym biciem serca). Zawały serca mogą wystąpić, gdy w układzie elektrycznym serca występują nieprawidłowości lub gdy przestaje ono działać prawidłowo.

By zadbać odpowiednio o swoje serce należy unikać nadużywania alkoholu i tytoniu, prowadzić aktywny tryb życia, dobrze się wysypiać i jeść zdrowo.

Ćwiczenia fizyczne wzmacniają serce

W świecie dbającym o zdrowie ćwiczenia fizyczne są jednym z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowia. Pomoże Ci utrzymać zdrową wagę i pozbyć się czynników ryzyka chorób serca.

Ludzie, którzy regularnie ćwiczą, są zdrowsi niż ci, którzy tego nie robią. Ćwiczenia pomagają sercu pompować krew w całym ciele, a także zwiększają zdolność serca do skurczów.

Objawy nieprawidłowego rytmu serca

Rytm serca jest częstym problemem u osób starszych. Zaburzenia rytmu serca są zwykle jedną z najważniejszych przyczyn zgonów w tej grupie wiekowej.

Zaburzenie rytmu serca może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, choroba wieńcowa lub wrodzona wada serca. Stany te mogą wpływać na zdolność serca do pompowania krwi i powodować nieprawidłowe rytmy, takie jak blokada przedsionkowo-komorowa (AV) lub częstoskurcz komorowy (VT). Warunki te niekoniecznie są spowodowane złymi nawykami zdrowotnymi, ale mogą również wynikać z predyspozycji genetycznych lub stylu życia.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów związanych z nieprawidłowym rytmem serca należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.