Search for:

Elektroterapia – podstawowe informacje

Branża elektroterapii dynamicznie się rozwija. Jest stosowany w leczeniu różnych chorób i stanów. Najpopularniejsze zastosowania elektroterapii to łagodzenie bólu i rozluźnianie mięśni.

Jak działa elektroterapia?

W elektroterapii pacjent umieszczany jest w specjalnej komorze z elektrodami. Elektrody sterowane są przez komputer, a pacjent może poruszać się w komorze. Pacjent otrzymuje różne zabiegi, takie jak masaż tkanek głębokich, akupunktura i rozluźnienie mięśni. Proces leczenia trwa około 15 minut do godziny i jest zwykle wykonywany przez terapeutę, który przeprowadza zabieg za pomocą pilota.

Czy elektroterapia jest bezpieczna?

Elektroterapia może być bezpieczna, jeśli zastosuje się odpowiednie środki bezpieczeństwa. Ważne jest, aby przed użyciem jakiegokolwiek urządzenia do elektrostymulacji skonsultować się z lekarzem, ponieważ może on odradzić lub zalecić inną częstotliwość, która może okazać się bezpieczniejsza dla pacjenta na podstawie jego osobistej oceny.

Jest ona bezpieczny tylko wtedy, gdy u pacjenta nie występuje udokumentowana medycznie nadwrażliwość lub alergia na którykolwiek ze składników. W przeciwnym razie odnotowano możliwość wystąpienia reakcji alergicznej, takiej jak obrzęk, pokrzywka, a nawet zgon.

Jakie schorzenia można leczyć elektroterapią?

Elektroterapia to rodzaj leczenia wykorzystujący energię elektryczną do stymulacji układu nerwowego. Jest stosowany w leczeniu bólu, skurczów mięśni i innych schorzeń. Ma jednak swój własny zestaw zagrożeń i skutków ubocznych.

Elektroterapia to metoda przykładania prądu elektrycznego do skóry w celu leczenia bólu, stanów zapalnych i podobnych schorzeń.

Rodzaje elektroterapii

Elektroterapia to forma terapii wykorzystująca energię elektryczną do stymulacji organizmu. Stosowany był od czasów starożytnych w leczeniu różnych dolegliwości. Nowoczesne aparaty do elektroterapii wykorzystywane są również do leczenia osób cierpiących na ból lub depresję.

Elektroterapia, czyli elektrochirurgia, dzieli się na dwa rodzaje: niskonapięciową i wysokonapięciową. Niskie napięcie zazwyczaj obejmuje stymulację mięśni w celu złagodzenia bólu i skurczów w bolesnej części ciała. Wysokie napięcie stosuje się w przypadku bardziej intensywnej elektroterapii, która może wywołać śpiączkę, a nawet śmierć, jeśli nie zostanie prawidłowo podana.

Elektroterapia a zastosowanie w rehabilitacji

Zastosowanie elektroterapii w rehabilitacji zyskuje na popularności. Udowodniono, że elektroterapia może być wykorzystywana do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Elektroterapia znalazła szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Jedną z najpopularniejszych metod jest głęboka stymulacja mózgu, która jest formą stymulacji mózgu przez wprowadzenie elektrod do mózgu. Metoda ta może być stosowana w leczeniu zaburzeń, takich jak choroba Parkinsona, epilepsja i schizofrenia.