Przyczyny wysokiego i niskiego ciśnienia tętniczego

Przyczyny wysokiego i niskiego cisnienia tetniczego

Najczęstszą przyczyną wysokiego ciśnienia krwi jest brak ruchu. W odpowiedzi na brak aktywności fizycznej przez dłuższy okres czasu, serce reaguje zwiększoną siłą pompowania, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie organizmu.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Mankiet do pomiaru ciśnienia krwi powinien być ciasno owinięty wokół ramienia, na szerokość paska stetoskopu, aż do przeciwległego ramienia. Osoba dokonująca pomiaru napompuje i wypuści mały balonik, aby dokonać jednego odczytu w każdym punkcie na monitorze, a następnie całkowicie go wypuści. Zazwyczaj wykonuje się dwa zestawy pomiarów - w pozycji siedzącej lub stojącej i ewentualnie ponownie w pozycji leżącej, jeśli chce się sprawdzić, jaka jest różnica.

Przyczyny niskiego ciśnienia tętniczego

Do przewlekłych i ostrych przyczyn niskiego ciśnienia krwi należą: odwodnienie, niedożywienie, brak snu i stres. Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do spadku ciśnienia krwi, w tym następujące:

  • zmniejszenie objętości płynów krążących w organizmie (odwodnienie)
  • niedożywienie wynikające z niedostatecznej ilości pokarmów o wysokiej zawartości sodu - np. marchewki
  • Brak głębokiego oddychania, które jest niezbędne do skutecznego krążenia natlenionej krwi w organizmie
  • płytkie oddechy zmniejszają ilość powietrza otaczającego organy takie jak serce i płuca, co prowadzi do mniejszego wydzielania ciepła, a także do obniżenia poziomu CO2, przez co następuje mniejsza wymiana gazowa, co oznacza wolniejszy przepływ w komórkach organizmu.

Jak podnieść niskie ciśnienie tętnicze?

Aby obniżyć niskie ciśnienie krwi, należy zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu elektrolitów w organizmie. Elektrolity to minerały zawarte w pożywieniu i napojach, które pomagają regulować równowagę płynów w organizmie, a także utrzymywać prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni.

Można to osiągnąć poprzez zdrową dietę, na przykład z dużą ilością warzyw, picie wody lub innych płynów zawierających potas, takich jak woda kokosowa lub napój dla sportowców podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych z powodu obfitego pocenia się, które zbyt często pozbawia organizm elektrolitów; spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości sodu, takich jak zupy w puszkach, ale unikanie soli, jeśli to możliwe, chyba że lekarz stwierdzi, że konieczne jest dodatkowe spożycie soli.

Przyczyny wysokiego ciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze może być spowodowane wieloma czynnikami. Nadciśnienie jest najczęściej spowodowane stylem życia, takim jak niewłaściwa dieta, brak ruchu i palenie papierosów. Może być również dziedziczone od członków rodziny, którzy w przeszłości chorowali na nadciśnienie.

Nadmierne spożywanie alkoholu jest kolejnym czynnikiem ryzyka rozwoju tej choroby i wykazano, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi są bardziej narażone na zawał serca niż osoby bez jakichkolwiek problemów związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych w przeszłości.

Jak obniżyć wysokie ciśnienie tętnicze?

Pierwszym krokiem jest zmniejszenie stresu poprzez głębokie oddychanie, medytację lub inne techniki relaksacyjne. Po drugie, należy pić dużo wody, co pomoże wypłukać toksyny z organizmu i wyregulować ciśnienie krwi. Unikanie pokarmów o wysokiej zawartości sodu również obniży ciśnienie krwi, a także upewnienie się, że nie spożywamy zbyt dużo soli na raz, jeśli jest ona dodawana do żywności.


02-04-22
Autor @RytmSerca
rytmserca.org.pl

Publikujemy artykuły związane z arytmią serca i kardiologią.

RytmSerca.org.pl - 2022 - Powered By Wordpress