Czym jest kamizelka kardiologiczna?
Kamizelka kardiologiczna, znana również jako kamizelka podtrzymująca serce lub kamizelka uciskowa, ma za zadanie uciskać klatkę piersiową i okolice brzucha, aby wymusić przepływ krwi w kierunku górnej części ciała.
Kamizelka kardiologiczna – jak działa?
Kamizelka kardiologiczna to nadmuchiwany pęcherz wypełniony powietrzem, który owija się wokół tułowia pacjenta i uciska jego klatkę piersiową. Może to być urządzenie jednorazowego użytku lub do kilku zastosowań, zanim będzie wymagało wymiany.
Kamizelki zostały zaprojektowane w celu zapobiegania tworzeniu się skrzepów krwi w sercu, płucach i nogach pacjentów, którzy nie mogą przyjmować leków rozrzedzających krew z powodu niewydolności nerek lub innych schorzeń.
Kamizelka działa w ten sposób, że po nadmuchaniu ściśle przylega do ciała, dzięki czemu żebra zbliżają się do siebie bardziej niż w sposób naturalny, prawie tak, jakby ktoś przytulał cię do siebie, ale pod silnym ciśnieniem powietrza, a nie jak w przypadku ramion owiniętych wokół ciebie.
Kamizelka kardiologiczna – dla kogo?
Kamizelki kardiologiczne są przeznaczone dla osób cierpiących na migotanie przedsionków. Jest to stan, w którym małżowiny uszne (dwie górne komory serca) drgają szybko i nieregularnie, zamiast bić zgodnie ze sobą, tak jak powinny.
Działanie kamizelek kardiologicznych polega na dostarczeniu impulsu elektrycznego do obu stron ściany klatki piersiowej przez elektrody umieszczone na zewnątrz, co powoduje ich jednoczesne kurczenie się w celu przywrócenia regularnego rytmu i zmniejszenia lub nawet zatrzymania epizodów migotania przedsionków.
Kamizelka kardiologiczna – wady
Kamizelka kardiologiczna to często inwazyjne urządzenie medyczne, które pomaga w zapobieganiu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak nadciśnienie płucne. Wady tego typu technologii medycznej polegają na tym, że może być niewygodna w noszeniu, ponieważ jest bardzo ciasno dopasowana. Nie wszystkie osoby cierpiące na kardiomiopatię skorzystają z kamizelki, ponieważ wymagają one bardziej intensywnego leczenia niż prosty zabieg chirurgiczny. Ze względu na trwałość urządzenia koszty jego wymiany są wysokie.