Kołatanie serca: podstawowe informacje

Kolatanie serca

Palpitacje serca są objawem zbyt szybkiego lub nieregularnego bicia serca. Najczęstszym typem kołatania serca jest migotanie przedsionków, które powoduje nieregularne i nienormalnie szybkie bicie serca, wynoszące od 120 do 250 uderzeń na minutę (bpm).

Czym jest kołatanie serca?

Palpitacje serca to uczucie szybkiego bicia serca lub przyspieszonego bicia. Może ono wywoływać panikę, ale nie zawsze jest powodem do niepokoju. Czasami ludzie odczuwają przyspieszone bicie serca podczas ćwiczeń fizycznych i zazwyczaj nie ma się czym martwić, o ile podczas ćwiczeń oddychasz normalnie i nie odczuwasz bólu w klatce piersiowej, nie masz duszności, zawrotów głowy ani zawrotów głowy.

Kiedy kołatanie serca jest niebezpieczne?

Kołatanie serca może być objawem choroby serca, takiej jak choroba wieńcowa lub kardiomiopatia. Osoba cierpiąca na przewlekłe kołatanie serca powinna zwrócić się do lekarza, aby ustalić przyczynę objawów i dowiedzieć się, czy dostępne jest jakiekolwiek długoterminowe leczenie, które mogłoby zapobiec dalszemu uszkodzeniu mięśnia sercowego.

Leczenie kołatania serca - jakie metody są stosowane?

Palpitacje są często leczone za pomocą leków, z których najbardziej typowym jest lek moczopędny. Dzieje się tak dlatego, że istnieje pewien związek między kołataniem serca a chorobami serca, w przypadku których leki moczopędne okazały się skuteczne.

W celu rozluźnienia mięśni w organizmie oraz obniżenia ciśnienia krwi można również zastosować kombinację beta-blokerów lub blokerów kanału wapniowego.

Zioła a kołatanie serca - jakie wybrać?

Ogólnie rzecz biorąc, zioła o właściwościach chłodzących lub wysuszających pomogą uspokoić serce. Zioła takie jak mięta pieprzowa i lawenda działają dobrze, ponieważ stymulują odruch uspokajający w organizmie, a jednocześnie zmniejszają stan zapalny. Innym dobrym wyborem może być herbata rumiankowa lub tymianek, które działają odprężająco na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy.

Czy istnieje związek pomiędzy dietą a kołataniem serca?

Istnieją powiązania między dietą a różnymi przyczynami kołatania serca. Na przykład, nagły wzrost spożycia kofeiny może prowadzić do arytmii (zaburzenia rytmu lub częstości bicia serca). Może to również wystąpić w przypadku spożywania zbyt dużej ilości błonnika pokarmowego bez dostatecznej ilości wody, ponieważ organizm nie jest jeszcze do niego przyzwyczajony. Inną przyczyną nieregularnego bicia serca może być wysoki poziom potasu.


05-04-22
Autor @RytmSerca
rytmserca.org.pl

Publikujemy artykuły związane z arytmią serca i kardiologią.

RytmSerca.org.pl - 2022 - Powered By Wordpress